- Bezpieczeństwo
- Praca
- Pomoc Społeczna
- Edukacja
- Ochrona Zdrowia
- Budownictwo i Geodezja
- Drogi Powiatowe
- Komunikacja
- Ochrona Środowiska
- Ochrona Konsumentów
- Organizacje Pozarządowe
- Paszporty
- Nieodpłatna pomoc prawna
- RODO
- Patronat Starosty
- Kultura i Sport
- Ekonomia społeczna
- Koronawirus - informacje
- Nagroda Starosty Powiatu Wyszkowskiego
- Projekty realizowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
- Pomoc Ukrainie - niezbędne informacje
- Cyberbezpieczeństwo
- Dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
UWAGA NA TLENEK WĘGLA
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (CO), potocznie zwanego „czadem”, umierają ludzie. Bardzo często nie ma to związku z powstawaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych.
Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw węglopochodnych - węgla, drewna, węgla drzewnego, gazu, oleju opałowego. Może być emitowany przez lampy i piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwa stałe i gaz, kominki, podgrzewacze wody, silniki spalinowe (np. przez samochód w garażu). Tlenek węgla może się wydzielać na skutek nieprawidłowego działania urządzeń - złego zainstalowania, uszkodzenie lub niewłaściwej eksploatacji.
Powodem pojawienia się tlenku węgla w pomieszczeniu może być niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe.
Zatrucie tlenkiem węgla objawia się: bólem i zawrotami głowy, uciskiem w skroniach, szumem w uszach, wymiotami, ociężałością oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Gdy dawka CO jest duża, następuje porażenie ośrodka oddechowego, bezdech i utrata przytomności, które prowadzą do szybkiej śmierci.
W razie zatrucia czadem należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem i nie pozwolić mu zasnąć. Trzeba także nadzorować chorego do czasu przyjazdu lekarza. Jeśli straci przytomność, ale będzie oddychał, wystarczy ułożyć go w bezpiecznej pozycji, jeżeli przestanie oddychać – należy rozpocząć reanimację. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania tlenku węgla są ludzie starsi, chorujący na serce i z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci i płody.
Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, a szczególnie budynków jednorodzinnych i zagrodowych mają obowiązek poddawania obiektów budowlanych kontrolom okresowym stanu technicznego zgodnie z wymogami ustawy Prawo budowlane, a w szczególności o konieczności sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) i instalacji gazowych.